G-3XYFRS1E6N
top of page
עיטורים בזהב
סטריפ שחור מעוטר
תפילין מהודרות

״וּקְשַׁרְתֶּם אֹתָם לְאוֹת עַל יֶדְכֶם וְהָיוּ לְטוֹטָפֹת בֵּין עֵינֵיכֶם״

[דברים יא יח]

סיור בבית המלאכה

לוגו תפילין מהודרות

בכל בוקר מחדש, מקשר את עצמו כל יהודי לאביו שבשמים בקשר חזק ואמיץ בהנחת התפילין

המסמלים אות וסימן כי בנים אנחנו לעם הנבחר.

 

שומה עלינו להביט מה עומד מאחרי תופעה נפלאה זו.

איך מייצרים תפילין?

באלבום המהודר שלפניכם

חשפנו את תהליך ייצור הבתים המושלם שלנו מכל היבטיו

תחושת השליחות אותה אנו חווים דבר יום ביומו הביאה אותנו לפרוש בעיני הקונה - הֶחָפֵץ

להבין מה עומד מאחרי התפילין הקדושות אותם הולך להניח.

 

כמה יגיעה מושקעת עד להגעת העת בו אתם מחזיקים בידכם בית כשר ומהודר בשלימותו ובאיכותו המיוחדת.

עם התקדמות הטכנולוגיה, התקדמו פתרונות לייצור מאסיבי של מוצרים, אך בתפילין, דומה כי העולם נעצר.

קדושתן תלויה בעשייתם בידי יהודי שומר תורה ומצוות בדווקא, ולא ע"י מכונות אוטומטיות.

רק אז תוכל הקדושה לחול בהם ולקדש את היהודי בקדושת התפילין.

 

הכנת הבתים כוללת בתוכה חומרות רבות והידורים מגוונים, אשר בלעדי חלקם נפגמת איכותן

ואף כשרותן של התפילין, גם כשאינם ניכרים לעין לאחר מעשה.

 

בית "תפילין מהודרות" חרט על דגלו הידור קפדני בכל מהלך ייצור התפילין, יחד עם השקעה מקצועית

בלתי מתפשרת באיכות הבתים. רק כך ישמרו הבתים בכשרותם ואיכותם שנים רבות.

 

בואו איתנו לסיור מרהיב, הביטו בעיניכם לכל שלבי הייצור, שימו ליבכם לפרטים הרבים

המרכיבים פסיפס של איכות מהודרת. שותפים אנחנו במשימה הנעלית - הנחת התפילין.

טעמו וראו!

סטריפ בדוגמא של רקע שיש

אחת-עשרה תחנות של יגיעה בלתי מתפשרת

תכלית השלמות

שלב ראשון

בחירת העורות

בחירת העורות
בחירת העורות

קיימים סוגים רבים של פרות אשר מתחלקים לפי סוגי זנים, לפי ארץ מוצא ולפי צורת גידול. לא כל עור מתאים ליצירת בית תפילין אשר ניתן יהיה להכין ממנו תפילין מהודרות.

לצורך בניית הבתים נבחר עור משובח איכותי ועמיד מצוואר הפרה. בעבר היו נעשים הבתים מעור בהמה דקה כדוגמת כבשים או עיזים, אך היום מרבית הבתים מיוצרים מעור בהמה גסה, כדי שיהיו עמידים לאורך שנים, אך נדרשת לכך עבודה מורכבת כדי ליצור מהם בית תפילין איכותי.

 

העורות ללא חשש בכור מכיוון שהפרות בבעלות של גויים.

למה דווקא עור ?

דרשו רבותינו "למען תהיה תורת ה' בפיך"

תורת ה תהיה עשויה אך ורק ממה שמותר להיות בפיך

ולכן תפילין עשויים עור בהמה טהורה

סטריפ רקע דמוי שיש

שלב שני

עיבוד העור

עיבוד העור

משום שעלינו להכין ממנו ארבעה בתים לצורך בית של ראש, בזהירות מירבית שלא יפגם אפילו משהו מהמחיצות המבדילות בין הבתים שעלול להוריד ברמת כשרותם ואפילו להביא לידי פסילתם. לשם כך נבחר עור הצוואר שהינו עבה ואלסטי הנמתח שעה שעה עם תזוזות הפרה, מה שמאפשר את הגמישות הנדרשת לייצור הבית.

למה דווקא הצוואר ?

עיבוד העור נעשה כדי לנקותו היטב מכל שומן וריח, וכדי לשמרו, לחזקו ולעשותו ראוי לייצור הבית.

לפי חלק מהפוסקים שלבי עיבוד העור צריכים להיות "לשם קדושת תפילין" ונעשים בעבודת יד.

תהליך עיבוד העור כולל כמה שלבים הנמשכים כחודש ימים, כאשר בעיקרו מושרה העור בתוך חביות עם חומרים שונים וסיד במשך מספר שבועות, דבר הנותן לו חוזק ועמידות לאורך שנים. אנחנו מעבדים בצורה המקצועית ביותר והמהודרת שבעתיים, כך שהעורות יצאו מושלמים באיכותם ובכשרותם. מה שנותן לנו את האפשרות לייצר ממנו בתהליך מקצועי, את הבתים האיכותיים ביותר ובהידור מושלם.

עיבוד העור
עיבוד העור
סטריפ רקע משוייש

שלב שלישי

משיכות (ייצור ההבלטות הראשוניות)

משיכות (ייצור ההבלטות הראשוניות)
כך ניראות התפילין בתחילת תהליך הייצור, כשלצידם מונחות התפילין המוכנות בסיום התהליך

התפילין של ראש מורכב מארבעה חדרים היוצאים ומחוברים בעור אחד. לשם כך אנחנו מבצעים כמין לחיצות באמצעות "פרס" בתוככי העור. טבעו של העור שהינו אלסטי ונמתח, ולכן, ברגע שלוחצים אותו, נמתח ויוצא כלפי חוץ. כך יוצאים בו ארבעה בתים שבהמשך יזדקקו לעבור פעולות לחץ שונות על מנת שיהיו בצורתם הריבועית. כבר בשלב זה נדרשת זהירות יתירה בכדי לשמור על שלימות העור, שכן חור קטן ככל שיהיה במשך כל התהליך פוגם בהידורו ואף יכול לפסול את הבתים.

 

לאחר מכן נעשים פעולות לחץ שונות בכדי לאחדם ובעצם לעשותם כבית אחד שבו ארבעה חדרים הנקראים בתורה "טוטפות".

 

בתפילין של יד שבהם חדר אחד, בו יוכנסו בדחילו ורחימו ארבע פרשיות שנכתבו ארבעתן על קלף אחד, העבודה פשוטה יותר, אם כי עדיין יש לשמור שלא ייגרם חור כלשהו ויפסלן.

כך ניראות התפילין בתחילת תהליך הייצור,

כשלצידם מונחות התפילין המוכנות בסיום התהליך

משיכות
משיכות (ייצור ההבלטות הראשוניות)
משיכות (ייצור ההבלטות הראשוניות)
סטריפ רקע שיש

שלב רביעי

מכבש-לחץ (פְּרֶס)

מכבש-לחץ (פְּרֶס)

בתחילת תהליך זה אנו מרטיבים את העור בצורה מבוקרת ומדויקת שיקבל לחות וגמישות בכדי שנוכל לעצבו ולייצבו כראוי. כעת לאחר שקיבל הבית את צורתו הבסיסית עלינו לקבוע את צורתו ולתת לבית את החוזק הראוי. לשם כך מכניסים את הבית למכבש-לחץ (פְֶּרס), ובאמצעות לחץ כבד הנעשה כולו בידי אדם, מקבלים הבתים את צורתם הריבועית, אם כי עדיין אינם מדויקים באופן מקסימלי, לשם כך עוברים שוב ושוב פרס בלחץ מאסיבי כדי לחזק ולשמר את הבתים בריבועם לאורך שנים.

מכבש-לחץ (פְּרֶס)

ישנם למעלה מ- 50 פעולות שונות שעובר העור במהלך יצירתו לבית תפילין מהודר בחלקם מוכנס הבית שוב ושוב לפרס – הפועל כאמור, בידי אדם בלבד, עד שנעשה חזק, איכותי ועמיד לאורך שנים.

מכבש-לחץ (Press)
מכבש-לחץ (פְּרֶס)
המעברתא

הקיפול

המעברתא:

בית התפילין מורכב מהבית העליון, כאשר ממנו יוצאת פיסת עור כמין מכסה ("תיתורא") הסוגר את פתחיהן של חדרי הבית. בעוד העור לא התקשה לחלוטין מקפלים את פיסת העור באמצעות פרס מיוחד לכך המועך את העור ומקפלו. כאן כבר נראה גם את ה"מעברתא" – מקום מעבר הרצועות.

 

בעבר הבית והמעברתא היו נעשים משתי חתיכות עור נפרדות, אך אצלינו הם נעשים ביחידה אחת.

המעברתא

דיוק מרבי:

דיוק מרבי

נקב

מיומנות וזהירות רבה נדרשת בתהליך זה, בו מוכנסים הבתים לתוך פרס כבד משקל (20 טון!) וכל סטיה קטנה של עשיריות המילימטר גורמת לאי דיוק בבתים, דבר המהווה בעיה הלכתית כפי שכתבו הפוסקים: "על הבית להיות בריבוע מדויק, וכן גודל ארבעת החדרים ראוי ונכון שיהיו שווים בגודלם". כמו כן באי דיוק מקסימלי עלול להיווצר חור הפוגם את כשרות הבית.

 

לצורך כך אנחנו מודדים שוב ושוב באמצעים משוכללים ומדויקים טרם ההכנסה לפרס. וכך אנו חוזרים ומודדים בין כל שלב בתהליך הפרסים, וכמובן לאחר מכן, כדי לוודאות כי אכן ריבוע הבית על ארבעת חדריו הינו מדויק בתכלית הדיוק.

סטריפ רקע משוייש

שלב חמישי

בדיקת נקבים

בדיקת נקבים
בדיקת נקבים

בין כל שלב ושלב בעשיית הבתים עוברים הבתים בדיקה מיוחדת לוודא שלא נעשה שום פגם או חשש פסול בעשייתם או שנפגעה איכותם, דבר שיכול אף להוביל לפגיעה כשרותית בעתיד.

 

בדיקת הבתים נעשית ע"י חבר הבד"ץ חבר בית הדין בעצמו. כאשר הבדיקה נעשית על כל בית ובית באופן פרטי ומדוקדק. כך יוכל לוודא כי לא נגרם חשש פסול באף אחד משלבי הייצור.

סטריפ רקע משוייש

שלב שישי

יצירת השי"ן

יצירת השי"ן
יצירת השי"ן
יצירת השי"ן
יצירת השי"ן

בצידי 'תפילין של ראש' יוצרים את האות ש'. האות ש' הינה האות הראשונה משם הקודש 'שד"י'. גם כאן נדרשת מלאכת מחשבת מורכבת, שכן האות ש' צריכה להיות מגוף הבית עצמו, ולא ע"י הדבקה. דבר נוסף הנדרש כאן הוא 'חק ירכות'

ולא 'חק תוכות', כלומר, יש להתעסק עם הירך עצמה של האות, ולא לעשותה בצורה של 'חק תוכות' שמתעסקים סביב האות וממילא יוצאת האות בצורתה. 

 

במכוננו בו הכל נעשה בהידור מקסימלי "לכתחילה שבלכתחילה", הוצאת הש' נעשית כולה לחומרא בידי אדם ולא באמצעות גלופות אפילו באם אדם מפעילן, וזאת כדי לחשוש לדעות הפוסקים שהבלטת השי"ן באמצעות גלופה בלבד פוסלת.

וזה מעשה יצירתו: באמצעות כלי ייעודי מבליטים את צורת האות בעור הבית בעבודת יד. בשל טבעו של העור שכאשר 

נרטב מקבל תכונות אלסטיות, יוצאת האות החוצה ונעשית הש' מובלטת. רק לאחר שצורת השי"ן מושלמת בידי אדם, מוכנס הבית לתבנית מיוחדת שתייצב את השי"ן ותעניק לו את יופיו המהודר.

לאחר יצירת השי"ן ממשיך הבית לעבור מסכת לחצים נוספת, גם כאן אנו עושים כמה שלבים של פרס עד שהבית יעמוד איתן וחזק. וכאמור, בכל שלב נעשים בדיקות ומדידות שוב ושוב כדי לעמוד על דיוקו ואיכותו של הבית.

יצירת השי"ן
יצירת האות שי"ן
סטריפ רקע משוייש

שלב שביעי

ייבוש

קשה עד מאוד למקם את שלב הייבוש במיקום מסויים במהלך הייצור, מאחר שהייבוש הינו תהליך הנמשך לאורך כל ייצור הבית. כאשר מתייבש ברמה אחת נעשים בו פרסים מסוג אחד. ואילו כאשר מתקדם שלב נוסף בייבוש, נעשים בו עוד אי אלו פרסים מסוג אחר. בגמר תהליך הייצור נמתין במשך זמן ארוך עד שיתייבש לגמרי. מכיוון שכל עור מגיב אחרת אנו נייבש כל עור בהתאמה אישית עד שיגיע לייבוש מקסימלי.

 

תהליך הייבוש חייב להיות בצורה מקצועית ומיומנת. ייבוש לא נכון יכול לפגום בעתיד את איכות הבית וגורם לריקבון פנימי המלווה בריח לא נעים. ולכן באמצעות המומחיות שלנו והניסיון הרב שצברנו, מביאים אנו את העור לייבוש איכותי ומקסימלי 'למען יעמדו ימים רבים'.

ייבוש
ייבוש
סטריפ רקע משוייש

שלב שמיני

העברת גיד וסגירת הבית

העברת גיד וסגירת הבית
העברת גיד וסגירת הבית

בשלב זה מכניסים גיד שיעבור בין ארבעת חדרי הבית של ראש, וזאת (לפי חלק מהדעות) כדי שיהיה ניכר חלוקת ההחדרים זה מזה. העברת הגיד נעשית כבר בשלב הייצור, למעט ב"בתים מכוונות" (ראה הסבר להלן בפרק 'סוגי הבתים'), שם מעבירים את הגיד יחד עם תפירת הבית לאחר הכנסת הפרשיות.

 

עכשיו לאחר שהכנסנו את הגיד, סוגרים את הבית, מצמידים שוב את חלקי הבית עד שנראים מאוחדים ושווים בתכלית, ובכך מכינים אותם לשלב הבא - ריבוע הבית.

העברת גיד וסגירת הבית
רקע משוייש בסטריפ

שלב תשיעי

ריבוע הבית

נקדים ונפרט בקצרה את האפשרויות העומדות בידי יוצרי בתי התפילין לרבע את הבית:

 

 • ריבוע באמצעות חשמל

   

  מכין הבית (המרבע) מחזיק את הבית בידו ומרבע את הבית באמצעות כרסם המופעל ע"י חשמל. צורה זו, היא הצורה הרווחת ביצור הבתים. הכח המפעיל את הכרסם אינו לחיצה על מתג ההפעלה, אלא באמצעות דוושה עליה לוחץ המרבע (כך שגם בריבוע החשמל מעורב כל הזמן כח אדם) והיא המפעילה את החשמל למכונת הכרסום.

נקדים ונפרט בקצרה את האפשרויות העומדות בידי יוצרי בתי התפילין לרבע את הבית
נקדים ונפרט בקצרה את האפשרויות העומדות בידי יוצרי בתי התפילין לרבע את הבית
רקע דמוי שייש בסטריפ
ריבוע בעבודה ידנית
 • ריבוע בעבודה ידנית

  אפשרות זו קשה יותר לביצוע שכן המומחה המרבע את בית התפילין נדרש להפעיל אותה באמצעות "דיווש" (כן! כמו אופניים) או ע"י סיבוב ביד, ובאמצעות גלגלי שיניים המחוברות זו בזו מופעל הכרסם, הרווח בכך הוא, שכל עבודת הריבוע נעשת ע"י כח אדם וללא התערבות חשמל כלל. הידור חשוב ונכבד בדרישת ההלכה - "כח גברא".

ריבוע בעבודה ידנית

כעת הבתים מוכנים לשלב הבא והאחרון בתהליך הייצור, הלא הוא הצביעה.

סטריפ שחור מעוטר

קיבלתם פעם המלצה לראות מוצר לא מוכן?!

אז הנה לראשונה: אנחנו ממליצים לכל רוכש לדרוש לראות את בתי התפילין לפני צביעתם!

 

ומדוע?

בבתי התפילין נעשים תיקונים בטרם צביעתם. מיישרים, משייפים, ואז צובעים. לעיתים נדרשים העוסקים במלאכה לצבוע בכמה וכמה שכבות עבות המכסות את פגמי הבית (שפכטל).

 

אבל לא אצלנו!

כשבכל התהליך מושקעים אומנות, מומחיות עולמית וניסיון עתיר שנים, ובמיוחד כשכל זה נכנס לעמידה הבלתי מתפשרת על כל קוצו של יו"ד, הן מבחינת הכשרות, והן מבחינת האיכות – כבר לא צריך לעשות תיקונים קודם הצביעה ובמהלכה. הבתים שלנו עומדים מסותתים להפליא, מרובעים במדויק, איכותיים ועמידים לאורך שנים טובות וארוכות.

 

מסיבה זו אנחנו ממליצים לכל הרוכש תפילין בכל מקום שהוא לבוא ולראות את התפילין גם קודם הצביעה כדי שלא "ישפכטלו" אתכם...

קיבלתם פעם המלצה לראות מוצר לא מוכן?!
סטריפ דמוי שיש

שלב עשירי

צביעת הבתים

צביעת הבתים

צביעת הבתים בשחור הינה לחלק מהפוסקים הלכה למשה מסיני. ואף יש בזה משום זה קלי ואנוהו. בנוסף צבע איכותי הינו ערובה לשמירת הבתים לאורך זמן.

 

צבע התפילין הינו תהליך ארוך, בעל השפעה רבה על איכותן של התפילין. בכדי שיתפס הצבע בצורה מיטבית.

 

אנו צובעים בשכבות דקות פעם אחר פעם ומשייפים מספר פעמים (תוך הקפדה שלא יפגם ריבוע הבית) בין לבין שבלעדי זה יגרמו סדקים ופיצוצים בצבע הבתים.

 

אנו אף צובעים את הבתים בצבע מיוחד המשמר את הבית ומקנה לו נוי מיוחד שנראה ישר ממבט הראשון.

צביעת הבתים
צביעת הבתים
סטריפ בדוגמת שיש

שלב אחרון

בדיקת איכות וכשרות

כל שנותר עכשיו הוא, לבדוק שוב בבדיקה מדוקדקת, את שלימות הבית והריבוע שלו, האם הוא מרובע כהלכה במדויק וללא פגימות כלשהן, לראות האם הצביעה נעשתה בשלימות לא פגמי צבע וכדו', האם החריצים והחורים נעשו במדויק.

 

לאחר מכן עוברים הבתים לידי המשגיח הממונה לפקח על כשרות התפילין, ואף הוא בודק בעין בוחנת שהבית מושלם בהידורו וכשרותו. או אז מסמן את הבית ב'פלומבה' ייחודית המסמלת את כשרות הבית למהדרין מן המהדרין. ומצוין בסימני ההיכר גלויים וסמויים בכדי למנוע הטעייה וזיוף חלילה.

 

בחסדי שמים זכינו לברך על המוגמר, והבתים נארזים באריזה מהודרת כיאה לבתי התפילין הקדושות.

בדיקת איכות וכשרות
בדיקת איכות וכשרות
בדיקת איכות וכשרות
סטריפ שחור עם עיטורים

בסייעתא דשמיא הבתים מוכנים בשלימות ההידור והכשרות, מה שנותר הוא להכניס לתוכם את פרשיותיהם בידי אדם ירא שמים ולתופרם, או אז להכניס בהם את רצועותיהם, ולקושרם כפי ההלכה.

סטריפ עם רקע משוייש

שלמות של כתר

הידעת?

תפילין מקבלות את שמם המקודש – "תפילין", רק עם הנחתן על ידו וראשו של יהודי.

בחסדי שמים צברנו ניסיון עתיר שנים (35 שנה!) של הכרת התחום על כל נבכיו ומסתוריו. מה שמאפשר לנו להביא לכם איכות מקסימלית, הן בבחירת עורות איכותיים ביותר ועיבודם, והן בייצור הבתים באופן המקצועי ביותר, תוך דקדוק הלכתי על קוצו של יו"ד. מה שמביא את בתי התפילין שלנו לרמה הגבוהה ביותר של איכות וכשרות.

שלמות של ייצור

אנחנו בין המקומות היחידים בעולם בו נעשית כל מלאכת בתי התפילין בשלמותה.

החל משלב בחירת העורות וכלה בצביעת הבתים כשהם מושלמים באיכותם וכשרותם. כל פרט בתהליך ידוע ומבוקר באופן פרטני ללא תלות בגורמי ייצור שונים, כך יכולים אנחנו לעמוד על טיב הייצור עד להבאתו לרמת האיכות והכשרות המקסימלית. וכך להעניק את האחריות המלאה שלנו לאורך שנים.

 

אנחנו מייצרים את כלל גדלי התפילין לפי כל השיטות ולפי כלל המנהגים.

 

וכן נותנים את כלל השירותים הנדרשים למצוות התפילין, כמו: הכנסת הפרשיות, רצועות מהודרות וקשירותיהן כפי מנהגי כלל העדות והקהילות השונות.

רקע סטריפ משוייש

שלמות של הידור

אנחנו מבצעים את כל תהליך הייצור בעבודת יד לכתחילה, כולל שלב מכבשי הלחץ והריבוע. השקעה עצומה הושקעה בפיתוח האמצעים המכניים שיוכלו לעמוד בדרישות מחמירות אלו.

 

התפילין שלנו מיוצרות תחת פיקוח מלא בכל שלבי הייצור והבדיקה שיהיו כשרים למהדרין מן המהדרין באופן של 'לכתחילה'.

 

בנוסף לתהליך הנעשה בהידור הגדול ביותר שקיים, אצלנו מקבל הקונה תוספת מוספת של חומרות והידורים, כמו: עורות בעיבוד לכתחילה ובכללם "עורות מתוקים" שאינם נדרשים למליחה הנודעים בהידורם וכך נמנעים מחשש תחילת עיבוד ע"י גוי.

שלמות של הידור תפילין
שלמות של הידור תפילין
סטריפ שחור עם עיטורים

שלמות של איכות

הקמנו מערך שלם של בקרת איכות דקדקנית. כאשר בכל שלב בייצור עוברים הבתים בקרת איכות ומדידות מדויקות, לוודאות כי אכן נשמרו הבתים באיכותם.

 

זכרו! איכות מקסימלית בשלבי הייצור היא הערובה שיישארו הבתים חזקים איכותיים ועמידים לאורך שנים.

שלמות של שירות

השירות האישי שלנו אותו חווים רוכשי 'תפילין מהודרות' הוא מהנדירים בתעשיית הסת"ם. כאשר הלקוחות שבים פעם אחר פעם בהרגשה כי יש "בית" לתפילין שלנו.

 

אצלנו אתם מקבלים אחריות מלאה על בתי התפילין לאורך שנים!

סטריפ משוייש

הידורים בבתי התפילין

הידורים בבתי התפילין - ריבוע רגל
 • ריבוע רגל

  כפי המפורט בתהליך הייצור, ישנם כמה אפשרויות שונות בשלב ריבוע הבית. לתועלת המהדרים והמבקשים אנו מייצרים גם בתים הנעשים בריבוע רגל - ריבוע הנעשה כולו בידי אדם ללא תוספת כח חשמל, ורק בכוח גברא דבר הנקרא בפי השוק ריבוע רגל.

 • מכוונות

  בתים מכוונות הינם אלו שמועבר בהם הגיד החוצץ שבין הבתים לאחר הכנסת הפרשיות, בגיד חיצוני הניכר מחוץ לבית. בתהליך דומה אך שונה, מייצרים אנו בתים אלו לצורך המהדרים בזה.

הידורים בבתי התפילין - מכוונות
הידורים בבתי התפילין
סטריפ עם דוגמת שיש
הידורים בבתי התפילין - פרודות
 • פרודות

בתים פרודות הינם בתים מהודרים אשר כל חלק מארבעת חלקי הראש מופרדים ואינם דבוקים או מחוברים בשום צורה שהיא. אצלינו מכינים את כל הבתים פרודות לכתחילה מתחילה ועד סוף.

 • "מקשה"

  יש המהדרים לקנות בתים "מקשה". כלומר, בתים שלאחר הקיפול לא מוסיפים חתיכת עור כדי להגביה ולחזק את התיתורא, אלא מעבים את העור עצמו ללא תוספת כלל, והבית עשוי כולו ממקשה אחת.

הידורים בבתי התפילין - מקשה

עורות מתוקים

כדי לשמר את העור בין השחיטה לעיבוד שלא יתקלקל נוהגים או למלוח את העור במלח או להקפיא את העור (כמו כל בשר שלא רוצים שיתקלקל).

 

ומכיוון שישנם דעות שגם המלח נחשב תחילת עיבוד ואת המלח שמים בדרך כלל במשחטות גויים נוהגים המחמירים לבקש עורות מתוקים ללא המלחה דבר שמוציא מספק תחילת עיבוד עי גוי (ישנם יתרונות נוספים באיכות העור בעור שהמלח לא חדר אליו).

סטריפ שחור עם עיטורים

הידעת?

כותב ה"ברוך שאמר" מגדולי הראשונים שללא תפילין כשרות תפילתו של האדם אינה מתקבלת.

סטריפ בדוגמת שיש

שיטות בגדלי הבתים

"על אף שאין שיעור לאורך ורוחב הבתים  אמרו הגאונים שיהיה לכתחילה אצבעים על אצבעים"

28 מ״מ

תפילין - גודל בינוני 28 מ"מ

40 מ״מ

גודל בינוני 28 מ"מ

מידת הבתים נגזרת משיטת רב חיים נאה ש'אצבעים על אצבעים' הינם 40 מ"מ, רק ששיעור זה נמדד בתיתורא )החלק התחתון(, כאשר באופן יחסי הקציצה קטנה יותר. תפילין אלו מתאימים לנערי בר מצווה רכים.

22 מ״מ

תפילין - בית קטן במיוחד 24-22 מ"מ

40 מ״מ

בית קטן במיוחד 24-22 מ"מ

גודל התואם להנחת שתי תפילין בו זמנית, כפי מנהג מקובלים להניח תפילין של רש"י ושל ר"ת יחדיו. כך שגודל התיתורא כולל המעברתא יהיה כ-40 מ"מ.

שיטות בגודלי הבתים
סטריפ מאוייר בשיש

44 מ״מ

בית "חב"ד" 44 מ"מ - תפילין

בית "חב"ד" 44 מ"מ

לפי שיטת ה'שימושא רבה' וכך נוהגים אף חב"ד וחלק מהמקובלים, כשיטת הפוסקים הסוברים כי מידת 'אצבעיים על אצבעיים' שיעורה 40 מ"מ, רק ששיעור זה נמדד בקציצה )החלק העליון(, כאשר באופן יחסי התיתורא גדול עוד יותר.

34 מ״מ

תפילין - גודל סטנדרטי 34 מ"מ

50 מ״מ

גודל סטנדרטי 34 מ"מ

לפי שיטת ה'חזון איש' וכך היא השיטה הנפוצה, גודל התפילין האמור 'אצבעיים על אצבעיים' הם 50 מ"מ. כאשר ה'תיתורא' (החלק הרחב שבתחתית הבית) הינו 50 מ"מ באופן יחסי ריבוע הקציצה יהיה בין 32 - 34 מ"מ.

סטריפ דוגמת שיש

שיטות ומנהגים לצורת האות ש'

נוסח הבתים
סטריפ איור שיש

נוסח תימן
 

נוסח תימן
נוסח תימן
סטריפ באיור שיש

נוסח חב״ד
 

נוסח חב״ד
נוסח חב״ד
סטריפ באיור שיש

נוסח אשכנז
(האר״י)

נוסח אשכנז (האר״י)
נוסח אשכנז (האר״י)
סטריפ באיור שיש

נוסח אשכנז
(בית יוסף)

נוסח אשכנז (בית יוסף)
נוסח אשכנז (בית יוסף)
סטריפ באיור שיש

נוסח ספרדי
(ואליש)

נוסח ספרדי (ואליש)
נוסח ספרדי (ואליש)
סטריפ שחור מעוטר

הידעת?

לתפילין 5 שמות: תפילין, קציצה, טוטפות, קמיע, כנפי יונה.

סטריפ באיור שיש

אות חדשה?!

בתפילין של ראש בולטת האות ש' משני צידי הבית. כאשר מימין )המניח( נמצאת האות ש' המוכרת, בעלת שלושה ראשים. אך מצד שמאל ישנה ש' ייחודית ואינה מוכרת, בעלת ארבעה ראשים. מקור אות הש' בעלת ארבעת הראשים, מובא לראשונה בשימושא רבא (בתקופת הגאונים לפני כ 1500 שנה), וכך לשונו שם: "ובעי דליצור בקלפא דביתא צורה דשי"ן, דימינא תלת רישי, ודסמאלא ארבעה רישי"... [-וצריך ליצור מקפלי הבית צורה של שי"ן. ש' של שלושה ראשים בימין, ושל ארבעה ראשים בשמאל].

 

הסברים רבים נאמרו בפשרה של תופעה ייחודית זו. נביא את העיקרים שבהם:

 

◆ רמז ללוחות הברית – אם נתבונן בתוך האות ש' של ארבעה ראשים, נוכל לראות בחלק השקוע, ש' של שלושה ראשים. כפי שהיו האותיות כתובות על לוחות הברית באמצעות חריטה חקוקה ושקועה באבן.

 

◆ רמז לאבות הקדושים ולאימהות הקדושות – האות ש' הימנית, בעלת שלושת הראשים, רומזת לשלושת האבות - אברהם, יצחק ויעקב. האות ש' השמאלית, שלה ארבעה ראשים, רומזת לארבע האימהות - שרה, רבקה, רחל ולאה.

לתפילין 5 שמות: תפילין, קציצה, טוטפות, קמיע, כנפי יונה.

הידעת?

האות ש' מרמזת על 300 ימי הנחת תפילין שיש בשנה. ש' בגימטריא 300.

סטריפ שחור עם עיטורים

כמעט על כל שלב בעשית הבתים ישנם דעות ושיטות שונות. כמעט על כל מה שנכתוב יש מה להוסיף ולפרט. אך מכיוון שאנו מוגבלים במקום ניסנו בחוברת לימוד זאת להנגיש לציבור את מלאכת עשיית הבתים מצד אחד באופן מפורט ומצד שני באופן שיהיה נהיר וברור לכל אחד. תמיד נשמח לשמוע הערות והארות.

תעודת כשרות תפילין מהודרות עורקבי
לוגו בד"ץ העדה החרדית הספרדית
תעודת כשרות

ויהי רצון שלא תיפול לעולם תקלה תחת ידינו

bottom of page